Ko darīt, ja tiesu izpildītājs nenāk pretim?
Tiesu izpildītāji reti ir pretimnākoši, neņem vērā parādnieka problēmas un nepiekrīt parādnieka priekšlikumiem un lūgumiem. Ja vēlaties uzzināt, kāpēc tā notiek, ko darīt, ja tiesu izpildītājs nenāk pretim, un kad noteikti ir jāvienojas ar tiesu izpildītāju, lasiet tālāk.
Šeit jūs uzzināsiet:
- kāpēc tiesu izpildītāji nav pretimnākoši,
- ko darīt, ja tiesu izpildītājs negrib vienoties par parāda samaksas kārtību,
- ko darīt, ja tiesu izpildītājs neatbloķē bankas kontu,
- ko darīt, ja tiesu izpildītājs ir uzlicis aizliegumu automašīnai,
- ko darīt, ja tiesu izpildītājs neatbild uz parādnieka vēstulēm vai neizpilda parādnieka lūgumus.
PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA JURIDISKĀ PALĪDZĪBA
Tiesu izpildītājs rīkojas nelikumīgi, neievēro jūsu tiesības vai neņem vērā jūsu lūgumus? Zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.
Kāpēc tiesu izpildītāji nav pretimnākoši?
Tiesu izpildītāja pienākums ir izpildīt tiesas lēmumu vai spriedumu – piedzīt naudu. Tomēr tiesu izpildītājs pats nevar izvēlēties kā izpildīt tiesas lēmumu, jo to nosaka likums (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?). Tiesu izpildītājam nav tiesības pēc parādnieka lūguma neievērot likuma prasības.
Minētā iemesla dēļ parasti nav vērts runāt ar tiesu izpildītāju, skaidrot viņam iemeslus, kāpēc ir radušies parādi un kāpēc tos nav iespējams samaksāt, vai mēģināt vienoties par parāda sadalīšanu ikmēneša maksājumos. Bezjēdzīgi ir arī apelēt pie tiesu izpildītāja sirdsapziņas. Tiesu izpildītāji reti ņem vērā šādus lūgumus.
Ko darīt, ja tiesu izpildītājs negrib vienoties par parāda samaksas kārtību?
Tiesu izpildītāju darbības stingri reglamentē likumu noteikumi, un likumos nav paredzēts, ka tiesu izpildītājam būtu tiesības vienoties ar parādnieku par parāda samaksu.
Par parāda, kurš jau ir piedzīts ar tiesas spriedumu vai lēmumu, samaksas sadalīšanu termiņos vai atlikšanu var lemt tikai tiesa uz parādnieka attiecīga pieteikuma pamata. Parādnieks var vienoties arī ar kreditoru par parāda samaksas kārtību (sk. Maksātnespējas alternatīva - vienošanās (izlīgums) ar kreditoru).
Tiesu izpildītāji parasti uzspiež parādniekam vienošanos vai piekrīt parādnieka priekšlikumam par parāda samaksu ar ikmēneša maksājumiem tikai tajos gadījumos, kad parādnieka ienākumi ir tik mazi (mazāki par 700 vai 350 eiro), ka saskaņā ar likumu noteikumiem tiesu izpildītājs no parādnieka tāpat neko nevarētu piedzīt, vai arī gadījumos, kad cits tiesu izpildītājs piedzen uzturlīdzekļus vai citus prioritāros parādus, un tāpēc tāpat neko nevarētu piedzīt (sk. Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?).
Tomēr pat tad, ja parādnieks panāk vienošanos ar tiesu izpildītāju vai kreditoru par parāda samaksas kārtību, jāatceras, ka šāda vienošanās nav juridiski saistoša, tāpēc tiesu izpildītājs vai kreditors jebkurā brīdī var no tās atkāpties.
Ko darīt, ja tiesu izpildītājs neatbloķē bankas kontu?
Tiesu izpildītājs parādnieku nedrīkst atstāt pavisam bez iztikas līdzekļiem. Viņam ir pienākums atstāt parādniekam katru mēnesi 700 vai 350 eiro un vēl citu naudu, uz kuru nevar vērst piedziņu. Šī iemesla dēļ gadījumos, kad parādnieka ienākumi ir nelieli (nepārsniedz noteikto limitu), tiesu izpildītājam nav tiesības no parādnieka piedzīt neko (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus? un Ko darīt, ja tiesu izpildītājs ir noņēmis no konta par daudz naudu?).
Lai apietu šos likuma noteikumus, tiesu izpildītāji ņem palīgā nelikumīgu parādnieku šantāžu, proti, lai piespiestu parādnieku tomēr kaut ko samaksāt, tiesu izpildītāji uzliek aizliegumus lietot bankas kontus (bloķē kontus) vai draud ar kontu bloķēšanu, un tiešā vai netiešā veidā dara zināmu parādniekam, ka kontu atbloķēs un visu kontā ienākošo naudu neatvilks tikai tādā gadījumā, ja parādnieks labprātīgi katru mēnesi tiesu izpildītājam maksās noteiktu naudas summu (Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?).
Ko darīt, ja tiesu izpildītājs ir uzlicis aizliegumu automašīnai?
Bieži tiesu izpildītāji parādnieka šantažēšanai izmanto arī aizliegumu ierakstīšanu CSDD reģistrā attiecībā uz parādnieka vai parādnieka laulātā automašīnām, proti, tiesu izpildītāji aizliedz vai nu tikai pārdot automašīnu, vai nu aizliedz veikt jebkādas darbības ar automašīnu, tai skaitā aizliedz iziet automašīnas tehnisko apskati, kā rezultātā automašīnu vairs vispār nevar lietot. Reizēm tiesu izpildītāji apmaiņā pret atļauju iziet tehnisko apskati pieprasa noteiktas naudas summas samaksu.
Šāda tiesu izpildītāju rīcība nav likumīga. Tiesu izpildītājam vai nu ir jāpārdod automašīna, vai jānoņem aizliegumi, jo aizliegumi ir paredzēti tikai tam, lai neļautu parādniekam pašam pārdot automašīnu, nevis lai ar to palīdzību piespiestu parādnieku maksāt parādu (sk. Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?).
Lai izbeigto šādu absurdu situāciju, parādnieks var rakstīt tiesu izpildītājam iesniegumu ar lūgumu vai nu pārdot automašīnu, vai nu noņemt liegumu iziet tehnisko apskati.
Ko darīt, ja tiesu izpildītājs grib pārdot parādnieka vai viņa laulātā nekustamo īpašumu vai automašīnu?
Ja nekustamais īpašums ir ieķīlāts tā parāda nodrošināšanai, kurš tiek piedzīts, tiesu izpildītājs ieķīlāto nekustamo īpašumu pārdod uzreiz, un to var paglābt no pārdošanas tikai samaksājot parādu.
Bet, ja piedzen tādu parādu, kas nav nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, tiesu izpildītājs drīkst pārdot parādniekam un reizēm arī laulātajam piederošo nekustamo īpašumu tikai tad, ja saprātīgā termiņā citādā veidā parādu nav iespējams piedzīt.
Tiesu izpildītājam ir pienākums pārdot parādnieka māju vai dzīvokli, neskatoties uz to, ka tas ir parādnieka vienīgais mājoklis, ar parādnieku kopā dzīvo nepilngadīgi bērni, parādnieks ir maznodrošināta persona u.tml. (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?).
Tāpēc parādniekam, lai nezaudētu nekustamo īpašumu, ir vērts noskaidrot, ko izpildītājs uzskata par "saprātīgu termiņu", vienoties par parāda samaksu vai apsolīt samaksāt parādu šajā termiņā, kā arī veikt maksājumus saskaņā ar vienošanos vai savu solījumu.
Ja tiesu izpildītājs gatavojas pārdot tādu laulātā mantu, uz kuru viņš nedrīkst vērst piedziņu (laulātā atsevišķo mantu), parādnieka laulātajam ir jāsniedz prasību tiesā (sk. Vai tiesu izpildītājs var piedzīt parādu no vīra vai sievas? un Kam un kā iesniegt sūdzību par tiesu izpildītāju?).
Ko darīt, ja tiesu izpildītājs neatbild uz parādnieka vēstulēm vai neizpilda parādnieka lūgumus?
Tiesu izpildītāji bieži neizpilda parādnieka lūgumus arī tad, ja tie ir pamatoti un ir iesniegti visi nepieciešamie dokumenti. Reizēm tiesu izpildītāji vispār neatbild uz iesniegumiem vai neatbild pēc būtības (sk. Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?). Tādā gadījumā vienīgā iespēja ir iesniegt sūdzību tiesai, Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei vai Tieslietu ministrijai (sk. Kam un kā iesniegt sūdzību par tiesu izpildītāju?).
Ko darīt?
Noteikumi, kas regulē tiesu izpildītāju veikto piedziņu ir sarežģīti, turklāt katra situācija ir atšķirīga un arī katrs tiesu izpildītājs var rīkoties savādāk, tāpēc, ja vēlaties noskaidrot, ko darīt, ja tiesu izpildītājs neatbild uz priekšlikumiem, neņem vērā jūsu iesniegumus vai ar tiesu izpildītāju par kaut ko nevar vienoties, zvaniet vai rakstiet.
Palīdzība ir viena zvana attālumā
No jums parādu piedzen tiesu izpildītājs un jūs un meklējat risinājumu? Zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.