Cik daudz un kā tiesu izpildītāji piedzen parādus no ienākumiem
Viens no veidiem, kā tiesu izpildītājs piedzen parādus, ir ieturējumu veikšana no darba algas un citiem ienākumiem. Šeit ir īsumā aprakstīts, cik daudz no parādnieka ienākumiem katru mēnesi tiesu izpildītājs drīkst ieturēt, no kādiem ienākumiem nedrīkst veikt piedziņu un kā notiek piedziņa no ienākumiem.
ĪSUMĀ:
- Tiesu izpildītājiem no ienākumiem vienmēr ir jāatstāj likumā noteiktais mēneša minimums
- No atsevišķa veida ienākumiem tiesu izpildītāji ieturējumus nevar veikt
- No ienākumiem piedzenamā summa ir 30 % vai 40 % no tās summas, kas pārsniedz minimumu
- Parādniekiem, kuru ienākumi ir mazāki par minimumu, nav labprātīgi jāveic maksājumi tiesu izpildītājam
- Tiesu izpildītājs piedziņu izdara, dodot rīkojumu ienākumu izmaksātājam izdarīt ieturējumus
- Tiesu izpildītājam ir jānosaka parādnieka bankas kontam tāds limits, lai parādnieks varētu saņemt visus viņam pienākošos ienākumus
- Tiesu izpildītāji nevar piedzīt naudu no parādnieka laulātā un ģimenes locekļiem
Ja vēlaties uzzināt vairāk, lasiet tālāk.
PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA JURIDISKĀ PALĪDZĪBA
Jums ir parādi un nezināt, ko darīt un kas notiks tālāk? Zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.
Tiesu izpildītājiem no ienākumiem vienmēr ir jāatstāj likumā noteiktais mēneša minimums
Neskatoties uz parādiem, jebkuram cilvēkam ir nepieciešama nauda iztikai, tāpēc valsts ir noteikusi minimālo naudas summu, ko parādnieks katru mēnesi no saviem ienākumiem ir tiesīgs paturēt.
Ienākumi, no kuriem vispār nevar veikt piedziņu un kuru neņem vērā, aprēķinot piedzenamo summu, ir puse no minimālās mēneša darba algas (šobrīd tas ir 350 eiro). Parādniekiem, kuru apgādībā ir nepilngadīgi bērni, šis neaizskaramais minimums ir lielāks – papildus par katru bērnu 15 % no minimālās mēneša darba algas (šobrīd 105 eiro), bet kopā par visiem bērniem ne vairāk kā 50 % no minimālās mēneša darba algas.
Piemēram, parādniekam, kuram ir divi bērni, minimums ir 560 eiro, bet parādniekam, kuram ir četri bērni, tas ir 700 eiro.
No atsevišķa veida ienākumiem tiesu izpildītāji ieturējumus nevar veikt
Ienākumi, kas netiek ieskaitīti kopējā ienākumu apmērā, no kuriem tiek rēķināta piedzenamā summa un no kuriem nevar veikt ieturējumus, ir šādi:
-
uzturlīdzekļi minimālajā apmērā, ja tie tiek maksāti pamatojoties uz tiesas spriedumu vai tos maksā uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmuma pamata;
-
sociālās palīdzības pabalsti (garantētā minimālā ienākuma pabalsts, mājokļa pabalsts un citi sociālās palīdzības pabalsti);
-
valsts sociālie pabalsti (ģimenes valsts pabalsts, bērna kopšanas pabalsts, pabalsts aizbildnībā esoša bērna uzturēšanai, atlīdzība par aizbildņa pienākumu pildīšanu, atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu, pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai personām ar invaliditāti, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, atlīdzība par adoptējamā bērna aprūpi, bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts, pabalsts personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, bērna adopcijas pabalsts, bērna piedzimšanas pabalsts, apbedīšanas pabalsts, atlīdzība par adopciju);
-
atlaišanas pabalsts, apbedīšanas pabalsts, vienreizējs pabalsts mirušā laulātajam, valsts atbalsts ar celiakiju slimam bērnam;
-
apgādnieka zaudējuma pensija un atlīdzība par apgādnieka zaudējumu;
-
darba devēja izmaksātās kompensācijas par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citas kompensācijas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;
-
darba devēja izmaksātās summas sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu.
Tiesu izpildītāji veic piedziņu no pensijas, invaliditātes pensijas, slimības pabalsta, bezdarbnieku pabalsta un citiem valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem.
No ienākumiem piedzenamā summa ir 30 % vai 40 % no tās summas, kas pārsniedz minimumu
Piedzenamo summu aprēķina procentos no tās ienākumu daļas, kas pārsniedz likumā noteiktos ienākumus, no kuriem vispār nevar veikt piedziņu - šobrīd 350 eiro un papildus tam 105 eiro par katru nepilngadīgo apgādībā esošo bērnu, bet ne vairāk kā 350 eiro par visiem bērniem kopā. Tiesu izpildītāji, ja no parādnieka piedzen vienu parādu, ietur 30 % no ienākumu daļas, kas pārsniedz minimumu, bet, ja no parādnieka piedzen divus vai vairākus parādus, nedaudz vairāk - 40 %.
1.piemērs
Ja parādnieks pēc nodokļu samaksas saņem 400 eiro darba algu katru mēnesi, no viņa piedzen vienu parādu un viņa apgādībā nav nepilngadīgi bērni, tiesu izpildītājs no šāda parādnieka katru mēnesi ietur 15 eiro (30% no 400-350).
2.piemērs
Ja parādnieks saņem 600 eiro darba algu katru mēnesi pēc nodokļu samaksas, viņa apgādībā ir viens nepilngadīgs bērns un no viņa piedzen divus parādus, tiesu izpildītājs no ienākumiem ietur 58 eiro (40% no 600-350-105).
3.piemērs
Ja parādnieks saņem algu 900 eiro pēc nodokļu samaksas, viņa apgādībā nav nepilngadīgi bērni un no viņa piedzen vienu parādu, tiesu izpildītājs no šāda parādnieka ienākumiem ietur 165 eiro (30% no 900-350).
4.piemērs
Ja parādnieks saņem algu 1400 eiro pēc nodokļu samaksas, no viņa piedzen vienu parādu un viņa apgādībā ir viens nepilngadīgs bērns, tiesu izpildītājs no šāda parādnieka ienākumiem ietur 313,50 eiro (30% no 1500-350-105).
Parādniekiem, kuru ienākumi ir mazāki par minimumu, nav labprātīgi jāveic maksājumi tiesu izpildītājam
Lai gan parādniekam IR TIESĪBAS veikt labprātīgus maksājumus tiesu izpildītājam, tomēr parādniekam NAV PIENĀKUMS veikt šādus labprātīgus maksājumus, ja parādniekam ir tik mazi ienākumi, ka tiesu izpildītājs no tiem nevar izdarīt ieturējumus, arī tad, ja tiesu izpildītājs pieprasa veikt šādus maksājumus (sk. Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?).
Piemēram, ja parādnieks saņem pensiju vai darba algu pēc nodokļu samaksas mazāk par 350 eiro mēnesī, vai ja parādnieks saņem darba algu 550 eiro pēc nodokļu samaksas un viņa apgādībā ir divi nepilngadīgi bērni (un tāpēc ir piemērojams papildus limits 105 eiro par katru bērnu), tiesu izpildītājs no parādnieka ienākumiem naudu atvilkt nedrīkst vispār, un arī parādniekam pašam nav pienākums neko maksāt tiesu izpildītājam.
Tiesu izpildītājs piedziņu izdara, dodot rīkojumu ienākumu izmaksātājam izdarīt ieturējumus
Tiesu izpildītājs veic piedziņu no ienākumiem, dodot rīkojumu ienākumu izmaksātājam, kas parasti ir darba devējs vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Ienākumu izmaksātāja grāmatvedība aprēķina ieturamo summu un pārskaita to tiesu izpildītājam.
Bankas nav ienākumu izmaksātāji un neveic parādnieka ienākumu un tiesu izpildītājam maksājamās daļas aprēķinus. Bankas tikai izpilda tiesu izpildītāja doto rīkojumu, tāpēc, ja banka no konta ir aizskaitījusi tiesu izpildītājam vairāk naudu nekā drīkstētu, ir jāgriežas pie tiesu izpildītāja (sk. Ko darīt, ja tiesu izpildītājs noņēmis no konta par daudz naudu).
Tiesu izpildītājam ir jānosaka parādnieka bankas kontam tāds limits, lai parādnieks varētu saņemt visus viņam pienākošos ienākumus
Tiesu izpildītāji gandrīz vienmēr piedziņu vērš ne tikai uz ienākumiem, bet arī uz naudu (uzkrājumiem), kas atrodas parādnieka bankas kontos. Ja tiesu izpildītājs vērš piedziņu uz naudu bankā (dod rīkojumus bankām izdarīt ieturējumus), tiesu izpildītājam vienā no parādnieka kontiem ir jāatstāj nauda (jānosaka kontam limits) minimālās mēneša darba algas apmērā, kas šobrīd ir 700 eiro (sk. Kā tiesu tiesu izpildītāji piedzen parādus?).
Tomēr, ja parādniekam kontā ieskaitāmie ienākumi pēc tam, kad to izmaksātājs jau ir izdarījis tiesu izpildītāja noteiktos ieturējumus, ir lielāki par minimālo darba algu, tiesu izpildītāja pienākums ir noteikt kontā attiecīgi lielāku limitu, lai parādnieks varētu saņemt visus viņam pienākošos ienākumus. Tiesu izpildītājs nedrīkst divas reizes ieturēt naudu no vieniem un tiem pašiem ienākumiem - vienu reizi, izmaksājot naudu, un otru reizi, izdarot ieturējumus no kontā ieskaitītajiem ienākumiem.
Piemēram, ja parādnieks saņem algu 1500 eiro pēc nodokļu samaksas, no viņa piedzen vienu parādu un viņam nav nepilngadīgi bērni, darba devējs pārskaita tiesu izpildītājam 345 eiro (30% no 1500-350), bet 1155 eiro pārskaita uz parādnieka bankas kontu, tāpēc tiesu izpildītājam ir jānosaka kontā limits nevis 700 eiro, bet gan 1155 eiro.
Tiesu izpildītāji šo noteikumu bieži neievēro, vai arī nosaka limitu tam kontam, kuru parādnieks nemaz neizmanto. Tāpēc daudz ērtāk un drošāk ir saņemt naudu uz ārvalstu kontu, no kura tiesu izpildītāji nevar veikt ieturējumus (sk. Ko tiesu izpildītāji dara nelikumīgi?).
Tiesu izpildītāji nevar piedzīt naudu no parādnieka laulātā un ģimenes locekļiem
Katrs pats atbild par saviem parādiem, tāpēc tiesu izpildītājs var vērst piedziņu tikai pret to personu, kas tiesas spriedumā vai lēmumā ir norādīts kā parādnieks, no kura ir piedzenams parāds.
Tikai atsevišķos izņēmuma gadījumos piedziņa var skart parādnieka laulāto - tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz to mantu, kas abiem laulātajiem pieder kopīgi (sk. Vai tiesu izpildītājs var piedzīt parādu no vīra vai sievas?). Tiesu izpildītājs nekādā gadījumā nevar vērst piedziņu uz parādnieka laulātā ienākumiem.
Ko darīt?
Daudzi likumu noteikumi, kas regulē parādu piedziņu un tiesu izpildītāju darbību, ir sarežģīti un pretrunīgi, katrs tiesu izpildītājs rīkojas savādāk un arī katra parādnieka situācija ir savādāka. Tāpēc, ja mums šķiet, ka tiesu izpildītājs nerīkojas likumīgi un jums ir vajadzīga jurista palīdzība, vai vēlaties iesniegt sūdzību par tiesu izpildītāju, zvaniet vai rakstiet.
Palīdzība ir viena zvana attālumā
Jums ir parādi un meklējat risinājumu? Zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.