top of page

Kad maksātnespējas process ir izdevīgs un kad nav?

question-mark-460864_1280.png

Maksātnespējas process ir izdevīgs veids, kā atbrīvoties no parādiem, samaksājot tikai daļu no parādu summas, tomēr tas ne vienmēr ir finansiāli izdevīgākais parādu risinājums.

ĪSUMĀ:

- Maksātnespējas process ir izdevīgs tāpēc, ka tā beigās tiek dzēsti parādi.

   

- Maksātnespējas process ir izdevīgs, ja parādniekam ir maza alga.

  

- Maksātnespējas process ir izdevīgs, ja parādu summa ir liela.

   

- Maksātnespējas process nav izdevīgs, ja parādu summa ir maza, bet alga ir liela.

   

- Maksātnespējas process nav izdevīgs, ja lielākā daļa parādi ir tādi, kurus nevar dzēst maksātnespējas procesā.

    

- Reizēm maksātnespējas process nav izdevīgs, ja parādnieks saņem tik mazus ienākumus, ka tiesu izpildītājs no tiem nevar atvilkt naudu.

    

- Reizēm maksātnespējas process nav izdevīgs, ja to nevar uzsākt uzreiz.

   

- Ja maksātnespējas process nav piemērots parādu risinājums, parādnieks var izdarīt daudz ko citu, lai samazinātu parādus, maksātu tos pakāpeniski vai pasargātu savus īpašumus no piedziņas.

 Ja vēlaties uzzināt vairāk, lasiet tālāk. 

PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA JURISTA PALĪDZĪBA PARĀDNIEKIEM

Ja jums ir parādi, kurus nevarat samaksāt, un nezināt ko darīt, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com

    

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu. 

Maksātnespējas process ir izdevīgs tāpēc, ka tā beigās parādi tiek dzēsti

Veiksmīga maksātnespējas procesa noslēgumā parādi tiek dzēsti, t.i., parādniekam tie vairs nav jāmaksā (sk. Kas ir maksātnespēja?). Tomēr maksātnespējas process nav bez maksas - sākumā ir jāsamaksā maksātnespējas procesa uzsākšanas izmaksas un procesa laikā noteiktu laiku – no gada līdz trīs gadiem – ir jāmaksā kreditoriem trešā daļa no saviem ienākumiem (sk. Cik izmaksā maksātnespējas process? un Cik ilgi norit maksātnespējas process?).

Parasti visas maksātnespējas procesa izmaksas ir daudz mazākas nekā kopējā parādu summa, tāpēc parādnieks ir ieguvējs – viņš atbrīvojas parādiem, samaksājot naudas summu, kas ir daudz mazāka par parādu summu.

 

Maksātnespējas process ir izdevīgs, ja parādniekam ir maza alga

Maksātnespējas procesa laikā parādniekam 12 līdz 36 mēnešus (sk. Cik ilgi norit maksātnespējas process?) ir jāmaksā kreditoriem 1/3 no saviem ienākumiem pēc nodokļu samaksas, bet ne mazāk ka 1/3 no minimālās mēneša darba algas (sk. Kā norit maksātnespējas process?), tāpēc, ja parādnieka ienākumi ir mazi, kopējā procesa laikā kreditoriem maksājamā summa nav liela.

Piemēram, ja parādnieka kopējā parādu summa ir 10 000 eiro un parādnieks saņem algu 600 eiro pēc nodokļu samaksas, parādniekam 12 mēnešus ir jāmaksā kreditoriem katru mēnesi 233,34 eiro (1/3 no minimālās mēneša darba algas), kas kopā ir 2800,08 eiro. Papildus šiem maksājumiem ir jāsamaksā maksātnespējas procesa uzsākšanas izmaksas un samaksu juristam (aptuveni 1900 eiro). Kopā parādnieks maksātnespējas procesam iztērē 4700 eiro, tādejādi ietaupījums ir 5300 eiro.

Tomēr jāņem vērā, ka nav ieteicams bez objektīva pamatojuma pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas sākt pelnīt ievērojami mazāk (sk. Vai pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas un tā laikā ir jāstrādā?).

 

Maksātnespējas process ir izdevīgs, ja parādu summa ir liela

Ja parādu summa ir liela, neskatoties uz to, cik daudz ir jāsamaksā maksātnespējas procesa laikā (sk. Cik izmaksā maksātnespējas process?), maksātnespējas process vienmēr ir izdevīgs, jo procesa beigās tiek nodzēsta parādu summa, kas ievērojami pārsniedz maksātnespējas procesa izmaksas.

Piemēram, ja parādnieka kopējā parādu summa ir 20000 eiro un parādnieks saņem algu pēc nodokļu samaksas 1500 eiro mēnesī, parādniekam maksātnespējas procesa laikā 12 mēnešus ir jāmaksā kreditoriem 500 eiro katru mēnesi, tādejādi kopā kreditoriem samaksājot 6000 eiro. Kopā ar maksātnespējas procesa uzsākšanas izmaksām un samaksu juristam (aptuveni 1900 eiro) parādnieks maksātnespējas procesā iztērē 7900 eiro, bet atbrīvojas no 20000 eiro lieliem parādiem.

Ja parādnieka kopējā parādu summa ir 130 000 eiro, parādnieks saņem algu 2000 eiro pēc nodokļu samaksas, parādniekam maksātnespējas procesa laikā 2 gadus ir jāmaksā kreditoriem katru mēnesi 666,67 eiro, tādejādi kopā kreditoriem samaksājot 16000,08 eiro. Kopā ar procesa uzsākšanas izmaksām un samaksu juristam maksātnespējas process šādam parādniekam izmaksā aptuveni 17 900 eiro, bet viņš atbrīvojas no parādiem 130 000 eiro apmērā.

 

Maksātnespējas process nav izdevīgs, ja parādu summa ir maza, bet alga ir liela

Maksātnespējas procesa laikā parādniekam ir jāmaksā kreditoriem 1/3 no saviem ienākumiem pēc nodokļu samaksas, tāpēc, ja parādnieka alga ir liela, bet parādu kopējā summa ir maza, var gadīties, ka maksātnespējas procesa laikā parādniekam ir jāmaksā kreditoriem no savas algas tik daudz, ka kopā ar maksātnespējas procesa izmaksām kopējie izdevumi maksātnespējas procesa laikā ir tikpat lieli, cik parādu summa (sk. Cik izmaksā maksātnespējas process?).

Piemēram, ja parādnieka kopējā parādu summa ir 10 000 eiro un parādnieks saņem algu 1500 eiro pēc nodokļu samaksas, parādniekam maksātnespējas procesa laikā 12 mēnešus ir jāmaksā kreditoriem katru mēnesi 500 eiro, kas kopā ir 6000 eiro. Papildus šiem maksājumiem ir jāsamaksā arī procesa uzsākšanas izmaksas un samaksu juristam (aptuveni 1900 eiro). Tādejādi kopā maksātnespējas process izmaksā 7900 eiro, un parādnieks ietaupa tikai 2100 eiro. 

Tomēr jāatceras, ka rēķinot, vai maksātnespējas process ir izdevīgs, ir jāņem vērā visas izmaksas, kuras parādniekam būs jāsamaksā, tai skaitā visi procenti un līgumsodi, kurus aprēķinās kreditori (sk. Cik kredīta ņēmējam izmaksā parāda piedziņa?). Ja parādnieks nevar uzsākt maksātnespējas procesu uzreiz (sk. Kad ir piemērotākais laiks maksātnespējas procesa uzsākšanai?), ir jāņem vērā arī tās izmaksas, kas radīsies līdz brīdim, kad parādnieks uzsāks maksātnespējas procesu – procentus, valsts nodevas par parādu piedziņu tiesā un naudas summas, ko piedzīs tiesu izpildītājs (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?).

 

Maksātnespējas process nav izdevīgs, ja lielākā daļa parādi ir tādi, kurus nevar dzēst maksātnespējas procesā

Visus parādus nevar dzēst maksātnespējas procesā (sk. Kādus parādus var dzēst maksātnespējas procesā un kādus nē?), tāpēc, ja tā parādu daļa, ko var dzēst maksātnespējas procesā ir aptuveni vienāda vai mazāka par maksātnespējas procesa kopējām izmaksām, maksātnespējas process nav finansiāli izdevīgs (sk. Cik izmaksā maksātnespējas process?).

Piemēram, ja parādniekam ir kredītu parādi 8000 eiro un uzturlīdzekļu parāds 20000 eiro un  parādnieks saņem algu 1500 eiro pēc nodokļu samaksas, parādniekam maksātnespējas procesa laikā 12 mēnešus ir jāmaksā kreditoriem katru mēnesi 500 eiro, kas kopā ir 6000 eiro. Papildus šiem maksājumiem ir jāsamaksā maksātnespējas procesa uzsākšanas izmaksas un samaksu juristam (aptuveni 1900 eiro). Tādejādi kopā parādnieks maksātnespējas procesa laikā samaksā aptuveni 7900 eiro, kas faktiski ir tikpat daudz, cik ir parādu summa, ko dzēsīs maksātnespējas procesa beigās – kredītu parādus 8000 eiro apmērā.

 

Maksātnespējas process reizēm nav izdevīgs, ja parādnieks saņem tik mazus ienākumus, ka tiesu izpildītājs no tiem nevar veikt piedziņu

Reizēm maksātnespējas process nedod nekādu finansiālu ieguvumu, neskatoties uz to, cik liela ir parāda summa. Tas ir tajos gadījumos, kad parādnieka ienākumi ir tik mazi, ka tiesu izpildītājs no tiem nevar atvilkt naudu (sk. Kā tiesu izpildītājs piedzen parādus?), parādnieks nevar un arī nākotnē nevarēs saņemt lielākus ienākumus, un parādnieks savā dzīves laikā nevarēs iegūt vērtīgu mantu, piemēram, mantot no vecākiem vai citām personām nekustamo īpašumu.

Piemēram, ja parādnieks saņem pensiju 350 mēnesī, viņš nevar vai negrib strādāt, un viņam arī nepastāv iespēja saņemt mantojumu, no parādnieka naudu parādu segšanai nevar un arī turpmāk nevarēs piedzīt, tāpēc maksātnespējas process finansiāli nav izdevīgs.

Turpretim, ja parādnieks saņem invaliditātes pabalstu 350 eiro mēnesī, bet viņam ir 40 gadi un viņš var strādāt, vai arī viņa vecākiem pieder nekustamais īpašums, kuru viņš mantos, maksātnespējas process ir finansiāli izdevīgs, jo, lai gan nedod tūlītēju finansiālu ieguvumu, tas tomēr nodrošina to, ka nākotnē no parādnieka ienākumiem vai mantotā īpašuma nevarēs piedzīt naudu parādu segšanai.

 

Maksātnespējas process reizēm nav izdevīgs, ja to nevar uzsākt uzreiz

Reizēm maksātnespējas procesa uzsākšanu ir jāatliek (sk. Kad ir piemērotākais laiks maksātnespējas procesa uzsākšanai?), piemēram, ja parādnieks ir spēlējis azartspēles, jo pretējā gadījumā process var beigties neveiksmīgi – bez parādu dzēšanas (sk. Kādu iemeslu dēļ tiesa var nedzēst parādus?).

Ja par parāda piedziņu jau ir tiesas lēmums vai spriedums, tiesu izpildītājs izdara ieturējumus no parādnieka ienākumiem (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?). Tā rezultātā var gadīties, ka līdz brīdim, kamēr parādnieks var uzsākt maksātnespējas procesu, liela daļa no parādiem jau būs piedzīti, un atlikušo daļu vairs nebūs vērts dzēst maksātnespējas procesā.

Šādos gadījumos, parādniekam ir izdevīgi panākt, ka tiesas spriedums vai lēmums par parāda piedziņu ilgi nestājas spēkā, un attiecīgi arī tiesu izpildītājs nevar uzsākt parāda piedziņu (sk. Kā notiek parādu piedziņa?).

Piemēram, ja kopējā parādu summa ir 20 000 eiro, parādnieks saņem algu 1300 eiro pēc nodokļu samaksas, viņam jāgaida 2 gadi līdz brīdim, kad varēs uzsākt maksātnespējas procesu, un pret viņu jau ir stājušies spēkā tiesas spriedumi vai lēmumi par parādu piedziņu, no parādnieka ienākumiem tiesu izpildītājs katru mēnesi atvelk 600 eiro, kas kopā divos gados būs 14400 eiro. Tādejādi brīdī, kad varēs uzsākt maksātnespējas procesu, parādu atlikums būs tik mazs, ka to vairs nebūs vērts dzēst maksātnespējas procesā.

 

Ja maksātnespējas process nav izdevīgs, parādnieks var izdarīt daudz ko citu, lai samazinātu parādus, maksātu tos pakāpeniski vai pasargātu savus īpašumus no piedziņas

Ja maksātnespējas procesā parādus nav iespējams dzēst, vai to nav izdevīgi darīt, visnepareizākā rīcība ir nedarīt neko un samierināties ar neizbēgamo parādu piedziņu vai pat īpašumu zaudēšanu (sk. Parādnieku biežāk pieļautās kļūdas). Bez maksātnespējas procesa ir arī daudzi citi paņēmieni, kā parādnieks var pasargāt savus īpašumus no piedziņas, samazināt parādus, atlikt to maksāšanu, sadalīt to samaksu termiņos vai samazināt katru mēnesi maksājamo summu.

Piemēram, parādnieks var maksāt daļu no saviem parādiem, bet citus parādus pagaidām nemaksāt, bet gaidīt, kamēr kreditori iesniedz prasības tiesā par šo parādu piedziņu. Savukārt tiesā parādnieks var prasīt samazināt parāda apmēru, piemērojot 6% likmi nevis līgumā paredzētos procentus, pamatojoties uz to, ka kreditors nav pareizi novērtējis parādnieka spēju atmaksāt kredītu, kā arī prasīt sadalīt parāda samaksu ikmēneša maksājumos. Parādnieks var arī pārsūdzēt tiesas spriedumus, lai aizkavētu to stāšanos spēkā. Tādā veidā līdz brīdim, kad stāsies spēkā tiesas spriedumi, parādnieks jau būs daļu parādus samaksājis pilnībā, tāpēc viņam būs vairāk naudas pārējo - ar tiesas spriedumu piedzīto - parādu samaksai.

 

Ko darīt?

Ja nevarat izlemt, vai maksātnespējas process ir piemērotākais parādu risinājums, vai arī maksātnespējas process nav jums izdevīgs un nezināt, kā risināt savas parādu problēmas, zvaniet vai rakstiet. Jūs saņemsiet atbildes uz visiem jūsu jautājumiem un ieteikumus, kā jums visizdevīgāk un pareizāk rīkoties.  

Jurista palīdzība ir viena zvana attālumā

Ja jūs apsverat fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanu, vai jums ir citi jautājumi par fizisko personu maksātnespēju, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.

Parādu dzēšana maksātnespējas procesā

Maksātnespējas norises atšķirības

Maksātnespējas procesa uzsākšana

Maksātnespējas procesa norise

Ierobežojumi, iespējamās problēmas un maksātnespējas negatīvās sekas

Dokumenti fiziskās personas maksātnespējas procesā

Maksātnespējas alternatīvas

bottom of page